4 דרכים לטפל בחרדת הרעמים של הכלב שלכם

ברק צבעוני

זה היה עוד בוקר חורף מלא סערות ברקים ורעמים וגשם שוטף. ישבתי בעבודתי, והתכווצתי בכסא בכל פעם שקולו המתגלגל של הרעם הרעיד את חלונות המשרד. חשבתי על הכלב שלי רוקו, שיושב עכשיו בבית,שומע את אותם הרעמים בדיוק,רועד מפחד, מרייר ומתנשף. חרדת הרעמים שלו החמירה משנה לשנה, ואני הייתי אובדת עצות . בכל בוקר חורפי שקלתי להמציא מחלה ולהיעדר מהעבודה, רק כדי להישאר בבית ולהיות אתו בזמן הרעמים, אבל זה כמובן לא ממש היה אפשרי.

באותו היום, כשחזרתי הביתה מהעבודה, שום דבר לא הכין אותי למחזה שנגלה לפני. פתחתי את הדלת, ורוקו קיבל את פני בשמחה ובקפיצות היסטריות במיוחד, כאילו אומר: "את לא יודעת איזה רעמים היו פה כשלא היית בבית!" העפתי מבט  אקראי לכיוון החדר של הדר, השותפה שלי, ומשהו שם נראה לי חשוד.. רק כשנכנסתי אל החדר קלטתי את התמונה במלואה: על הרצפה היו מפוזרות אלפי חתיכות מזרן קטנטנות שפעם היו מזרן הקינג סייז של הדר, קפיצי המיטה שהיו זרוקים בכל מקום, שיוו לחדר אוירה אפוקליפטית של סוף העולם ,מלווה בקונפטי מזרנים מעשה ידיו ורגליו של רוקו החרדתי.

חרדת רעמים

כלב שפוחד מרעמים יכול לשבש לגמרי את שגרת החיים בחורף. ישנם כלבים שכל כך חרדים מגשם ומרעמים שהם עלולים לפגוע בעצמם, לעקור תריסים ממסילותיהם ולברוח מהבית, וישנם כאלו שהחרדה גורמת להם להחריב את הבית ברגע שאנחנו יוצאים ממנו. אני זוכרת לילות גשם מעוטי שינה, שבהם רוקו קופץ על המיטה, מרייר על פניי, מיילל ולא יכול להירגע. בעלי כלבים שונים מדווחים כי משנה לשנה החרדה נעשית גרועה יותר ומספיק רק רעש של גשם כדי להוציא את הכלב משלוותו. כאשר השלווה ואיכות החיים שלנו ושל הכלב נפגעת, מה בעצם אנחנו יכולים לעשות? הדבר הראשון והקשה ביותר שאנו, כבעלי כלבים נדרשים לעשות ,הוא לא לנסות להרגיע ולפנק את הכלב במהלך ההתקף כדי לא לחזק ולקבע  את ההתנהגות החרדתית. ברור שהכלב שלנו במצוקה ואנחנו נורא רוצים לחבק וללטף אותו אבל מומלץ להתנהל עם הכלב כאילו לא קרה דבר. ברגע שהצלחנו לעמוד במשימה הקשה הזו, ישנן כמה דרכים מוכרות לטיפול בבעיה:

1.השמעת קולות רעמים

טיפול התנהגותי שעדיף לעשות עם מאלף ודורש התמדה וסבלנות. הטיפול מבוסס על תהליך השמעה לכלב הקלטה של קולות רעמים בעוצמה הולכת וגוברת תוך כדי קישור הסיטואציה לחוויה חיובית ,כמו חטיף אהוב או משחק שהכלב אוהב .החיזוקים החיוביים יצרו בסופו של דבר במוחו של הכלב קשר בין רעשי הרעמים לחוויה חיובית ולא לפחד או חרדה. לא תמיד ההצלחה מובטחת וכדאי להתחיל את הטיפול לפני שיא החורף כדי לתת זמן לתהליך.

2.תרופות הרגעה

 הווטרינר יכול לתת מרשם לתרופות אנטי חרדתיות על בסיס ואליום ונגזרותיו. חיסרון ברור של שיטה זו הוא שלא כל האנשים רוצים לתת לכלבם תרופות שהשפעתן על הגוף אינה ברורה לגמרי ,ויכולות לגרום גם לתופעות לוואי .

3. דיקור סיני

הדיקור הסיני הוא שיטה בת כ-5000 שנה, על ידי החדרת מחטים דקיקות אל נקודות הדיקור ניתן לסייע בזרימת האנרגיה בגוף ולהשפיע על חוסר איזון. לדיקור אין תופעות לוואי ובעזרתו ניתן להשרות על בעל החיים רוגע ושלווה. ע"י גירוי נקודות מסוימות הגוף משחרר אנדורפינים וסרוטונין שנותנים לבעל החיים תחושה טובה ונינוחה יותר. בנוסף הדיקור מאזן הורמונלית, ויכול להפחית פחדים, חוסר אונים וחרדות שונות.

4.פרחי באך

ד"ר באך גילה כי לפרחים יש יכולת להשפיע על מצב הרוח של המטופל והמציא טכניקת טיפול אלטרנטיבית אשר מבוססת על תמציות פרחים טבעיים. הוא גילה  38 תמציות שונות, כל תמצית מתאימה לריפוי של מצבי רוח שונים. על ידי שילוב של מספר תמציות פרחי באך, ניתן להגיע לתמצית אידיאלית המתאימה לכלב באופן מדויק. את התמציות ניתן לטפטף ישירות לפה הכלב או למהול במי השתיה שלו. היתרון הגדול הוא  שניתן לטפל כך בחרדות באופן טבעי וללא חומרים שפוגעים בגוף . טיפול בפרחי באך הוא תהליך פנימי שעובד על כל כלב באופן עדין ושונה ואנו נזקקים לסבלנות. בכדי שמטופל ירגיש שינוי פנימי עמוק יש צורך ליטול יותר מבקבוק אחד (כל בקבוק מתאים ל3- 4 שבועות) יש המרגישים שינוי לאחר שלושה שבועות מתחילת הטיפול ויש המדווחים על שינוי חיובי אחרי הבקבוק השני או השלישי. מומלץ להתחיל את הטיפול כשאנחנו עדיין לא בשיא החורף וסערות הרעמים, כדי להגיע לשיא החורף כשהכלב רגוע ושליו יותר.

 לא משנה באיזו שיטה תבחרו לסייע לכלב שלכם, חרדת רעמים היא נושא שכדאי לטפל בו בכדי שהמצב לא יחמיר וכדי לשפר את איכות החיים שלכם בחורף הקרוב. לפרטים נוספים על תהליך הטיפול בפרחי באך לחצו על הקישור: http://www.animalspirit.co.il/bach-flower-remedies/ ולאלו מכם ,שסקרנים לדעת איך הדר השותפה הגיבה כששמעה על מותו בטרם עת של המזרן שלה, אני שמחה לספר, שלמזלי היא הייתה ממש נשמה טובה:) אבל זה כבר נושא למאמר אחר…

שתפו:

שיתוף ב facebook
בפייסבוק
שיתוף ב twitter
בטוויטר
שיתוף ב linkedin
בלינקדין
שיתוף ב pinterest
בפינטרסט

הגיבו: