ארומתרפיה לבע"ח

כלב מטופל בארומתרפיה לבע"ח

ארומתרפיה לבע"ח היא טיפול טבעי המשתמש בכוחם של שמנים אתריים לתמיכה בתהליך הריפוי של הגוף והנפש. היא מהווה ענף השייך לתחום רפואת צמחי המרפא, ופירושה המילולי הוא ריפוי ע"י ריחות .ארומתרפיה לבע"ח הוכחה כיעילה בהפגת מתח וחרדה, שיפור מצב הרוח והגברת רמות האנרגיה. היא מטפלת באלרגיות ובעיות עור, מחזקת ותומכת באיברים שונים בגוף ודואגת להחזרת הגוף לאיזון. היא מתבססת על טיפול הוליסטי, כלומר כזה המתייחס לכל מכלול הגוף והנפש כאחד. בשנים האחרונות השימוש בארומתרפיה לבע"ח הופך נפוץ יותר ויותר. ניתן להשתמש בו כדי לתת מענה לצרכים ספציפיים וגם לשלבו כתמיכה לטיפולים נוספים כדיקור, הידרותרפיה, פיזיותרפיה וכדומה.

שמנים אתריים והידרוסולים

שמן אתרי הוא החלק המרוכז ביותר של החומר מדיף הריח של הצמח. הוא מרוכז בצמח בבלוטות או חללים מיוחדים ומופק בשיטות שונות. נוכל ללמוד על עצמתו הרבה של השמן האתרי מסריקת התפקידים הרבים שהוא ממלא בחיי הצמח. השמן רעיל לצמח עצמו ולכן מאוכסן בבלוטות מיוחדות בצמח. הוא מגן על הצמח מאויבים כמו חרקים, וירוסים, בקטריות ופטריות ואף דוחה בע"ח. הוא מושך חרקים, משמש לריפוי עצמי, מגן נגד קרינה ומשמש לתקשורת בין צמחים.

השמנים האתריים מופקים ע”י כבישה, זיקוק או מיצוי ע”י ממיסים אורגניים מחלקי צמח שונים. השמן יכול להיות מופק מעלים, שורשים, קליפות, פירות, זרעים, פרחים ושרפים. למעשה, חלק מתכונות השמן נגזרות מחלק הצמח ממנו נוצר. רוב השמנים מחטאים, קוטלי בקטריות, נגיפים ופטריות ואנטי דלקתיים. בתהליך הפקת השמן בזיקוק נוצר תוצר לוואי שנקרא הידרוסול. ההידרוסול הוא המים הארומטיים שנוצרו בתהליך הזיקוק של השמן, המכילים את תכונות השמן. הם עדינים ואפקטיביים ולכן מתאימים מאוד לשימוש בבע"ח וניתנים לשימוש ללא דילול.

חשוב לדעת שכאשר נטפל בחתולים בארומתרפיה לא נשתמש בשמנים אתריים ונעדיף להשתמש אך ורק בהידרוסולים. חתולים רגישים יותר להרעלה, משום שחסר להם בכבד אנזים מסוים המפרק תרכובות אתריות. במידה ונחשוף את החתול בקביעות לשמנים, עלול להיווצר אפקט מצטבר שיגרום להרעלה.

כיצד השמנים משפיעים הגוף והנפש

הרחה-חדירה דרך האף. עצב ההרחה מחבר את האף ישירות לחלק הלימבי של המוח. חלק זה אחראי לדחפים ולצרכים הבסיסיים של החיה וקשור לזכרונות בלתי מודעים. הוא יתרגם את הריח כרגש, וזוהי אחת הסיבות שלריח יש השפעה חזקה על מצב הרוח של בעלי חיים. אצל בעלי החיים חוש הריח מפותח בהרבה מחוש הריח של האדם. לכלבים לדוגמא, יש כ-300 מליון קולטני קולטני ריח באף! הם מרטיבים את אפם כדי להבין מאיזה כיוון מגיע משב ריח מסוים ומסוגלים להריח מכל נחיר בנפרד. לכן כלל לא מפליא, שבעלי החיים מסוגלים לזהות אינסטיקטיבית את הריחות הדרושים להם לריפוי. ארומתרפיסט בעל נסיון יוכל להבין ,לפי תגובת בעל החיים, אילו שמנים והידרוסולים מתאימים לו.

מריחה-דרך נוספת להשפעת השמנים על הגוף היא דרך העור . השמן חודר לגוף דרך העור אל מחזור הדם ומגיע לכל חלקי הגוף. הוא ישפיע קודם כל על מערכת העצבים ובנוסף, כל שמן משפיע לפי הרכבו על איברים שונים בגוף. חשוב לציין כי לעולם לא נשתמש בשמנים ישירות על העור ויש לדלל אותם עם שמני בסיס . שמנים הם חומרים פעילים חזקים ויש להשתמש בהם בצורה בטיחותית, חלקם יכולים לגרות את העור וחלקם יכולים להיות גם רעילים. ישנן הוראות זהירות רבות לגבי שמנים ולכן חובה להתייעץ עם ארומתרפיסט מוסמך לפני השימוש בהם .

איך מציעים שמן או הידרוסול?

  • התעניינות החיה בשמן או בהידרוסול מסוים מבוססת על בחירה חופשית, לכן לא מומלץ להשתמש במבער שמנים בבית שיש בו חיות . ריח שלא מתאים לחיה יכול להזיק, במיוחד אם אין לחיה אפשרות להתרחק מהריח.
  • בחדר שבו אנו מציעים לחיה להריח את השמן או ההידרוסול כדאי שתהיה קערת מים טריים, חלון פתוח והאפשרות להתרחק ואף לצאת לחדר אחר במידה והם לא מעוניינים בריח.
  • תמיד נציע את השמן או ההידרוסול ממרחק ונאפשר לחיה לבחור את המרחק המתאים לה מהריח. יתכן והחיה תתרחק מהריח בהתחלה ואז תשוב להריח אותו ותבחר את המרחק המתאים לה להרחה.
  • כשהחיה לא תהיה מעונינת היא תסיט את הראש, יתכן שתעזוב את המקום במהירות, תפנה את המבט או תלקק את השפתיים.
  • כשהחיה תהיה מעונינת היא תישאר בקרבת השמן, תמצמץ ואולי תראה מעט עייפה, ובאופן כללי תראה רגועה ורפויה. יתכן שבשלב מסוים תעצום את עיניה, תפנה את אפה לכיוון הריח ויתכן שיתלקק את שפתיה ברוגע.

שתפו:

שיתוף ב facebook
בפייסבוק
שיתוף ב twitter
בטוויטר
שיתוף ב linkedin
בלינקדין
שיתוף ב pinterest
בפינטרסט

הגיבו: