דיקור סיני בסוסים

סוס חום ליד גדר

מאז ומתמיד חלמתי לרכב על סוסים. אני זוכרת את עצמי בתור ילדה מפצירה בהורי שיקחו אותי לחוות ללטף סוסים. מאחר והמצב בבית היה לחוץ מבחינה כלכלית, שעורי רכיבה לא התאפשרו והחלום נותר בגדר חלום. בואו נרוץ קדימה בזמן לגיל 35, אני מעצבת טקסטיל בחברה ידועה, לכאורה יש  לי משרה  מכובדת ומסודרת אך אני מרגישה אומללה. החיים הביאו אותי לעסוק במשהו, שכבר לא ממש מעניין אותי ואני עושה אותו בצורה אוטומטית ,כמו רובוט ,כי "אלו החיים" וצריך להתפרנס. לא הפסקתי לשאול את עצמי, איך זה יכול להיות שאני לא  עושה משהו שנותן לי תכלית ומשמח אותי? ואז החלטתי להגשים את חלומי הישן וללמוד לרכב על סוסים. למדתי הדרכת רכיבה ספורטיבית ורכיבה טיפולית ועבדתי כשנתיים בתחום. לאחר שנתיים הבנתי שמה שבאמת מענין אותי הוא הטיפול בסוס. החיה הזו שבתה את ליבי, עוד הבנתי שאני פחות נהנית לרכב עליה ולשלוט בה כפי שאני  נהנית לטפל בה. משם המשכתי ללימודי רפואה משלימה לבע"ח במכללה האקדמית בוינגייט.

אני מרגישה שהסוסים שלנו נותנים לנו עולם ומלואו. הם מרגיעים אותנו, נותנים לנו ביטחון , משמחים אותנו, גורמים לנו לבצע פעילות גופנית ,עובדים לצידנו ומהווים חברים טובים. לכן כשהסוס שלנו  פצוע או חולה אנו מחויבים לעשות כל מה שנוכל כדי לעזור לו .זה מתסכל לראות את הסוס שלנו סובל וכואב  ואנחנו רוצים לראות אותו חוזר במהרה לרוץ. בשנים האחרונות דיקור סיני מהווה טיפול משלים מקובל לטיפול הווטרינרי. הוא אינו כרוך בתרופות, הזרקות או ניתוחים, מאיץ ריפוי והחלמה של הגוף ובכך מעלה את אחוזי ההצלחה לטיפול ,ומעניק לסוס שלנו יתרון מובהק בדרך להחלמה.

אז איך דיקור סיני עובד?

הסינים גילו את המרידיאנים, קוי אנרגיה לאורך ולרוחב הגוף שלאורכם יש מאות נקודות דיקור.  כשנדקר בנקודות הדיקור נסייע בזרימת האנרגיה –הצ'י בגוף. בזמן מחלה יש חוסר איזון או חסימה בזרימת הצ'י, בעזרת הדיקור נשחרר חסימה זו נשיב את התחושה לאזורים הפגועים ונעודד תפקוד תקין של הגוף. תפקיד המדקר למצוא את חוסר האיזון בגופו של הסוס:הוא יבדוק אותו, יחפש נקודות רגישות בגופו ,אזורים כואבים, הבדלים של חום וקור, חוסר תחושה ושינויים בטווח התנועה. ע"י מיקום המחטים בנקודות הנכונות לאורך 12 המרידיאנים יעזור להניע את הצ'י, להוריד כאבים, ולהחזיר את האיזון לגוף.

 היווצרות פציעות ומחלות בסוסים

בין אם הם סוסי עבודה, טיולים, רכיבה טיפולית או תחרויות, מעצם היותם חיה הניתנת לאילוף ,ששאיפתה לרצות את האדם, הסוס תמיד ישאף לתת לנו את הנדרש ממנו גם אם זה מעבר לכוחותיו או יכולתו או גם אם הוא חש כאב. לעיתים הסוס מנסה להצביע על הכאב ,אך לא תמיד אנחנו קשובים או מנוסים בכדי להבחין במה שהוא מנסה לומר לנו ,וכך אנו מגבירים את הלחץ עד שהכאב ניכר לעין ותפקוד הסוס יורד בהתמדה. בנוסף, לרוב הסוסים העובדים אין זמן מנוחה מספק לצורך שחרור שרירים, התאוששות מהעומס או לצורך התגברות על תחילתה של פציעה. דבר זה מוביל לשחיקה ולפציעות חמורות יותר שיכולות להשבית את הסוס לגמרי. עיקר הבעיות הנצפות בסוסים הן בעיות אורטופדיות אך בעיות רבות נובעות מלחץ נפשי ומוכיחות את הקשר הבלתי נפרד בין הגוף לנפש. הסוס יכול לסבול מבעיות מפרקים, צליעות, כאבי גב ורגליים, מתיחות גידים, חוסר הזעה, למינייטיס ,גרדות, קוליק  ואולקוס.

איך דיקור סיני יכול לעזור לסוסים?

שיכוך כאבי הסוס

מחקרים רבים נערכו על דיקור ועל השפעתו על הגוף. הוכח שבזמן הדיקור משתחררים בגוף אנדורפינים שהם משככי כאבים טבעיים. האנדורפינים מצויים באופן טבעי במוח, מופרשים מבלוטת יתרת המוח ומסייעים לשיכוך כאב. יש המכנים את האנדורפינים בשם "מפתחות לגן העדן" בשל יכולתם לשלוט בהנאה ובכאב .לאחר הדיקור ,הכאבים שהסוס סבל מהם לפני כן מנוטרלים, שריריו רפויים יותר וגופו יכול להתרכז בהחלמה. כפועל יוצא דיקור מוריד את תכיפות השימוש בתרופות משככות כאבים, סטרואידים ובהזרקות למפרקים החושפות את הסוס לזיהומים ודלקות.

 שיכוך כאבי הסוס מונע במקרים רבים תגובת שרשרת של הגוף והיווצרות פציעות נוספות. לדוגמא ניתן לקחת כאבים בגב ובצוואר הסוס ,שהם כאבים שכיחים המשפיעים באופן ישיר על תנועת הסוס. כאשר יש פגיעה במערכות תנועה אלו,עם הזמן, הרגליים יאלצו לפצות על התפקוד הלקוי ולבסוף הסוס יתקשה ללכת ויפתח צליעה. דיקור ממוקד בנקודות הרגישות בגב הסוס והשרירים התפוסים ישכך את הכאב, יקל על דלקת ויסייע לגוף הסוס להחלים.

 הורדת סטרס ומתח

סוג נוסף  של אנדורפינים המופרשים בגוף בדיקור נקרא אופיאודים, אלו הן תרכובות כימיות שיש להן השפעה מרגיעה על מערכת העצבים וגורמות לסוס לשיפור במצב הרוח. תפקידם לפקח על התנהגויות רגשיות הנוגעות לכאב,חרדה ופחד. כתוצאה מהפרשתם הסוס שלנו מרגיש טוב יותר ,רמת הסטרס והמתח שלו ירדה, והוא נמצא בתחושת היי טבעית. סוסים יכולים לסבול מסטרס בשל שינויים במקום המגורים שלהם, בתקופת תחרויות, לפני או אחרי הובלתם בנסיעות, או  לאחר פרידה מבעלים קודמים. הדיקור מוריד את הסיכויים בהיווצרות פציעות, קוליק או אולקוס בעקבות הסטרס.

שחרור חומרים מרחיבי כלי דם באזור הדיקור

 בזמן הדיקור משתחררים באזור המדוקר חומרים בשם כינין, בראדיכינין והיסטמין .חומרים אלו גורמים לפתיחה של כלי דם באזור הפגוע, יותר חמצן וחומרי מזון מזינים את האזור ומזרזים את ההחלמה. לעיתים ישנם אזורים  פגועים המתאפיינים בבעיה של כיווץ כלי דם וע"י הדיקור אנו מסייעים לפתוח את כלי הדם באזור. ניקח לדוגמא סוס עם למינייטיס. הפגיעה באספקת הדם לאזור הלמלות, הרקמה העדינה המחברת בין העצם לפרסה יכולה להתרחש בכמה אופנים:

# קרישי דם מיקרוסקופיים יכולים לחסום את כלי הדם באזור.

# כיווץ כלי הדם באזור בשילוב עם בצקת יגרמו לחסימת אספקת הדם לאזור.

# שחרור חומרים אנזימטיים יהרסו את אזור הלמלות, ומאחר ואין אספקת דם לאזור הוא אינו יכול להחלים.

בעזרת הדיקור אנו פותחים את כלי הדם באזור ,משחררים את החסימה ,מורידים את טמפרטורת האזור ומסייעים בתהליך ההחלמה.

השפעה על איברים פנימיים ומערכות בגוף

הדיקור הוא אמנם חיצוני אך הוא משפיע על איברים פנימיים ועל מערכות הגוף. ניקח לדוגמא סוס שמפתח קוליק בימים לאחר תחרות. הסטרס השפיע ישירות על שינויים בלחץ הדם, העיכול, מערכת החיסון ושיווי המשקל הכללי של הגוף .ע"י דיקור ניתן לגרות את מערכת העצבים לנטרל תגובות אלו ולשפר את ההסתגלות הפיזיולוגית של הסוס לשינויים. לדיקור היכולת להשפיע ישירות על מערכת העיכול הנמצאת בחסימה ,להניע אותה ולגרום לשחרור החסימה.

השפעת הדיקור על תוצאות מדידות בגוף

 הדיקור הוכח כמשפיע על תוצאות מדידות בגוף לדוגמא העלאת מספר תאי דם לבנים במקרים של בעיה במערכת החיסון, תעזור לרפא דלקות מקומיות ומערכתיות בגוף.

ביכולתנו לעשות הרבה כדי שהסוסים שלנו יהיו רגועים ובריאים . למידע נוסף על דיקור לחצו כאן או התקשרו 058-4166213 .

שתפו:

שיתוף ב facebook
בפייסבוק
שיתוף ב twitter
בטוויטר
שיתוף ב linkedin
בלינקדין
שיתוף ב pinterest
בפינטרסט

הגיבו: