איך תטפלו בבית בטפילי האוזניים של הכלב והחתול ?

a dog with big ears

שוב הכלב שלכם מגרד את אוזניו בטירוף? שוב החתול פוצע ושורט את אוזניו? אם מתלווים לכך ניעורי ראש והפרשות חומות שחורות בעלות ניחוח חריף, יתכן שהם סובלים מטפילי אוזניים. טפילי אוזניים הם יצורים קטנטנים וטורדניים, הנקראים גם אקריות אזניים או אוטודקטס. הם מתנחלים בדרך כלל בתעלת האוזן של הכלב או החתול, וניזונים מהפרשות שומניות ושאריות עור .

הסימנים לטפילי אזניים בחיית המחמד יהיו ניעורי ראש, העור באוזן יראה מודלק ואדום, גירוד, אבדן שיער בבסיס האוזן והפרשות שחורות או חומות המכסות את האוזן , להפרשות יתלווה ריח לא נעים. האקרית מתפתחת, מטילה ביצים ומתרבה בתעלת האוזן. מאחר והאוזן היא איבר סגור באופן חלקי, היא מהווה כר נוח ולח להתרבות של חיידקים ופטריות. מחזור ההתפתחות של ביצי האקרית נמשך כ-21 ימים בהם הם הופכים מביצה לטפיל בוגר. הם חיים בערך כחודשיים באוזן ויכולים לגרום כשאינם מטופלים לדלקת, דימומי אזניים ולנזק לתעלת השמע ועור התוף.

הטפילים מדבקים מאוד מחיה לחיה,למעשה לפחות מחצית מחתולי הרחוב סובלים מטפילי אוזניים .אם יש לכם כמה חיות בבית, סביר שהן ידביקו האחת את השניה. הטפילים לפעמים יכולים לנדוד למקומות נוספים בגוף ולגרום גם שם לגירוד וחוסר נוחות, למזלנו הם אינם מדבקים לבני אדם.

אז כיצד נוכל לטפל בבית בטפילי האזניים?

כדי להשמיד בצורה אפקטיבית את כל הטפילים, עלינו לכסות את כל מעגל ההתפתחות מביצה לבוגר, לכן , לא משנה באיזו מארבע האפשרויות המפורטות בהמשך תבחרו, חשוב לטפל במשך שלושה שבועות: נטפל בשבוע הראשון, נעשה הפסקה בשבוע השני , ונחזור לטפל שוב בשבוע השלישי. אופן הטיפול המפורט בסעיף הראשון זהה בכל השמנים.

שמן קוקוס

שמן קוקוס הוא מוצר שנמצא כיום בבתים רבים ,בגלל ערכיו התזונתיים והבריאותיים. לשמן סגולות אנטי-ויראליות ואנטי-בקטריאליות, שיכולות להקל על הזיהום. תכונה נוספת שבאה לטובת חיסול הטפילים היא הסמיכות שלו. הטפילים הם יצורים נושמים, ברגע שהשמן יכסה אותם הם יחנקו וימותו.

מאחר והוא מגיע בד"כ במצב מוצק, יש לחמם מעט את שמן הקוקוס בכדי להפכו לנוזל. לאחר שהשמן התקרר , טפטפו 4-5 טיפות לתוך האוזן ועסו בעדינות את בסיס האוזן , עד שהשמן מגיע לתעלת האוזן. ניתן להשתמש בפד גאזה יבש בכדי למחות את העודף ולנקות את ההפרשות השחורות. עבדו לאט ובעדינות והיזהרו לא לפגוע בעור התוף. יש להימנע מהחדרת קיסמי אוזניים לתעלת האוזן ,משום שהם עלולים לגרום לנזק! יש לבצע את הטיפול פעמיים ביום ,במשך שבעה ימים, לעשות הפסקה של שבוע ואז לחזור על אותו הטיפול למשך שבוע נוסף.

שמן זית וקלנדולה

פרחי הקלנדולה (ציפורן החתול) הם אנטי דלקתיים, אנטי-טפיליים ,מרגיעים את העור, משככי כאבים וגרד ומזרזים את החלמת העור. מיצוי אלכוהולי של הפרחים נקרא טינקטורה, וניתן להזמין אותו מכל בית טבע. הוסיפו  2 מ"ל מיצוי קלנדולה לשמונה כפות שמן זית בצנצנת קטנה וערבבו היטב. התערובת תנקה את ההפרשות השחורות, תחנוק את הטפילים ותזרז את החלמת העור.

שמן שקדים

שמן העשוי משקדים , מכיל חומצות שומן בלתי רוויות ,ויטמין E אבץ, אשלגן וברזל, המסייעים לטפל בגירויים . מעבר לחנק הטפילים, הוא יכול להקל על אוזניים דלקתיות וכואבות, לנקות את העור ולהפחית את הכאב.

שמן תינוקות

שמן זה ,שנמצא ברוב הבתים ,הוא שמן מינרלי שמכיל גם ויטמין E, והוא טוב להשמדת הטפילים,ניקוי האוזן מההפרשות והרגעת הזיהום.

עם תחילת הטיפול, מומלץ להחליף את המצעים, לכבס את מיטת הכלב והחתול ,לחטא ולשאוב את אזור המחיה של חיית המחמד בכדי לחסל את ביצי הטפילים שהתפזרו שם. זכרו להתמיד בטיפול במשך שלושה שבועות,בהצלחה!

נ.ב-זו אינה חובה, אבל אם אתם משקיענים, תוכלו בנוסף לטיפול בשמן, לחזק את מערכת החיסון של חיית המחמד על ידי שימוש בנקודות הלחיצה המופיעות בסרטון הבא:

שתפו:

שיתוף ב facebook
בפייסבוק
שיתוף ב twitter
בטוויטר
שיתוף ב linkedin
בלינקדין
שיתוף ב pinterest
בפינטרסט

הגיבו: