איך אדע אם דיקור סיני מתאים לכלב שלי?

a relaxed dog

יש כלבים שמתחברים לדיקור סיני, ואחרים שלגמרי פחות. באופן אישי, כשאני מטופלת בדיקור סיני, אני מרגישה שאני שטה על ענן. אני אוהבת להרגיש את הזרמים שהמחטים יוצרות בגוף, ומכורה לתחושת השלווה וההרפיה שמגיעה בזמן הטיפול ואחריו.

לכל כלב יש את האופי שלו ותגובותיו הייחודיות לעולם סביבו. יש כלבים מתמסרים ויש כלבים שחוששים להתקרב. ישנם כלבים שסומכים על אנשים חדשים מהרגע הראשון ,ויש כאלו חשדניים. יש כלבים שחייבים להיות בשליטה ויש כלבים שבוטחים בעצמם ובעולם. לכל כלב יש קצב משלו. חלק מהעבודה שלי בטיפול הראשון הוא להתחבר לכלב, להיות קשובה אליו ולבדוק האם הוא סומך עלי ומסכים לקבל ממני טיפול. המפגש הראשון עם הכלב אוצר בתוכו מספר מטרות: הוא נועד להיכרות עם הכלב, סביבתו, שגרת היום יום שלו, מעבר על ההיסטוריה הרפואית שלו, בדיקה פיזית וגם לטיפול דיקור ראשון-אם הכלב יסכים.

הכלבים שלנו, מבינים הרבה יותר ממה שאנחנו חושבים. כדי שהכלב שלנו ישב כ-20 דקות כשהמחטים בגופו נדרשת הסכמה והתמסרות. בדיוק כפי שאדם, שמעולם לא עבר דיקור סיני ישאל שאלות לפני שיעבור טיפול ראשון, ואולי אף יחשוש מדקירת המחטים-כך גם הכלב. המפגש הראשון נועד כדי להראות ו"להסביר" לכלב את הטיפול בצורה מעשית .

חשוב להדגיש, שלכל כלב קצב ותגובה יחודית משלו, אך לטובת המאמר ניתן לחלק את הכלבים בחלוקה מלאכותית לשלוש קבוצות עיקריות:

הקבוצה הראשונה

כלבים רגועים, בטוחים בעצמם, כאלו שלא מתרגשים מקבלת חיסון אצל הווטרינר ,אוהבים מגע ואנשים. בד"כ כלב המשתייך לקבוצה זו לא ירגיש בהכנסת המחטים לגופו, וגם אם יחוש אי נוחות רגעית הוא יהיה מאוד רגוע לגבי הטיפול.  לעיתים כלבים המשתייכים לקבוצה זו נשכבים ברגע שהם מבינים שהגעתי כדי לטפל בהם, וכך הם מסמנים לי שהם מוכנים להתחיל בטיפול. חלק מהכלבים המשתייכים לקבוצה זו נרדמים במהלך הטיפול וכל ההתנהלות שלהם משדרת רוגע ובטחון.

הקבוצה השניה

רוב הכלבים משתייכים לקבוצה זו. אלו יהיו כלבים שבטיפול הראשון סקרנים אך גם  מעט יחששו מהדיקור. צריך לתת להם את הזמן לרחרח את המחטים וגם להסביר לבעלים ולהם מה הולך לקרות בדקות הקרובות, והיכן אני הולכת לדקר. ברגע שהמחטים כבר בגופם, החשש נעלם והם מתמסרים לדיקור עצמו, לליטופים ולחטיפים. וישנם כאלו שאפילו ינמנמו במהלך הטיפול.

הקבוצה השלישית

לשמחתי, אחוז קטן של כלבים משתייך לקבוצה זו, אך זה לא אומר שצריך להתעלם ממנה. כפי שיש אנשים שלא אוהבים מחטים ולא מתחברים לדיקור, כך גם ישנם כלבים כאלו. זה יכול לנבוע מרגישות מאוד גדולה למגע, מקושי לאבד שליטה, מחשדנות כלפי זרים או מחרדה. לפעמים בקבוצה זו נמצאים כלבים שקשה לקחת אותם לחיסון אצל הוטרינר או כאלו שחוששים מאינטראקציה עם זרים. כלב שלא יסכים לדיקור, יסרב שהמחטים יהיו בגופו. הוא יתנער הרבה פעמים במהלך הדיקור כדי להוציא את המחט, יסרב להישאר במקום ולהירגע וינסה להראות ללא מילים שהוא מסרב לטיפול. כל טיפול המלווה בסטרס ובכפיה, לא יכול לדעתי להשיג את המטרה ולכן מיותר. חשוב ביותר לכבד את רצון הכלב בדיוק כפי שאנחנו מכבדים את רצון ילדינו. תמיד נוכל למצוא דרך טיפול אלטרנטיבית שתהיה מקובלת על הכלב לדוגמא ארומתרפיה, הידרותרפיה או טיפול בצמחי מרפא.

לקריאה נוספת על דיקור סיני לכלבים היכנסו לכאן.

שתפו:

שיתוף ב facebook
בפייסבוק
שיתוף ב twitter
בטוויטר
שיתוף ב linkedin
בלינקדין
שיתוף ב pinterest
בפינטרסט

הגיבו: