איך דיקור סיני יכול לעזור לכלב עם פריצת דיסק?

כלב עם עיניים עצובות

פריצת דיסק בכלבים היא אחת המחלות השכיחות בווטרינריה וכרוכה בלחץ פתאומי או מתפתח על חוט השדרה . הדיסק הוא חומר רך וצמיגי  דמוי ג'ל הנמצא בין כל שתי חוליות בעמוד השדרה , הוא מאפשר תנועה וגמישות ומשמש כבולם הזעזועים של השלד. עם הזמן חלים שינויים במרקם הדיסק והוא יכול לזוז או לפרוץ מהמעטפת שלו אל חלל חוט השדרה . הלחץ שנוצר על העצבים שעוברים לאורך חוט השדרה גורם לכאב עז, שיתוק חלקי או מלא . פריצת הדיסק יכולה להופיע לאורך עמוד השדרה מהצוואר ועד לאגן.

תסמינים לפריצת דיסק בכלבים

הסימנים האופייניים לפריצת דיסק: כאב פתאומי וחוסר רצון להתנועע או להזיז את הראש, כאב עז בעת מגע או ליטוף, שרירים תפוסים באזור הפגוע, קושי במדרגות או בקפיצות, חוסר יציבות ושינויים ביציבה ובהליכה ,איבוד שליטה על הסוגרים,  חולשה ברגליים האחוריות ,שיתוק מלא או חלקי של רגל אחת או יותר, ירידה במצב הרוח ובתיאבון.

קיימים שני סוגים של פריצת דיסק בכלבים:

#1 פריצת דיסק מסוג ראשון-פריצה המתרחשת בפתאומיות בד"כ בגיל צעיר יחסית , נפוצה בד"כ בגזעים קטנים של כלבים  בעלי גוף מאורך ורגליים קצרות כמו: תחש, פקינז, ביגל, שיצו, באסט  ובולדוג. יכולה להתבטא בכאבי גב, שיתוק חלקי או שיתוק מלא.

#2 פריצת דיסק מסוג שני היא המופיעה בתהליך איטי יותר ואופייניות לכלבים בוגרים ומבוגרים מגזעים גדולים. הסימנים האופייניים הם כאב, חולשת רגליים כרונית המחמירה באיטיות, חוסר קואורדינציה ודרגות שונות של שיתוק.

אבחון וטיפול וטרינרי

הווטרינר יערוך בדיקה מקיפה כדי להעריך את תפקוד המערכת העצבית ,ולזהות את מיקום הפגיעה.
הוא יעזר  בצילום רנטגן ואף בבדיקות מתקדמות יותר כמו CT ,MRI או מיילוגרפיה לזיהוי המיקום המדויק. לפי חומרת הבעיה ,יקבע הוטרינר האם תומלץ לכלב מנוחה מוחלטת, הגבלת התנועה לתקופה ממושכת ומתן סטרואידים ונוגדי דלקת. בצורה זו אולי תתכן הפחתת הנפיחות סביב חוט השדרה והקלה בכאב. במידה והנזק חמור יותר ישקול הוטרינר לבצע ניתוח. במקרים רבים הכלב שלנו מבוגר או סובל מאיזושהי מחלה והכנסתו לניתוח מסכנת אותו וכאן דיקור סיני נכנס לתמונה.
נוכל להשתמש בדיקור או באלקטרואקופונקטורה (דיקור סיני עם פולסים חשמליים עדינים) כדי לחדש את  ההולכה העצבית לאזורים הפגועים ולרגליים.
החלמה מפריצת דיסק תלויה בממצאי הבדיקה העצבית של הוטרינר , מיקום הדיסק שפרץ וחומרת הפגיעה. ככל שהבעיה מאובחנת בשלב מוקדם ומטופלת בסמוך לפגיעה כך עולים הסיכויים להחלמה.
בנוסף, כל עוד לכלב קיימת תחושה ברגליים והוא לא משותק לחלוטין ישנו סיכוי סביר שיוכל לחזור ללכת.
 

הטיפול בכלב עם פריצת דיסק

לפי הסינים  לאורך ולרוחב  הגוף קיימים המרידיאנים, קוי אנרגיה שלאורכם יש  מאות נקודות דיקור. כשאנו מדקרים  בנקודות הדיקור אנו מסייעים בזרימת הצ'י, אנרגיית החיים בגוף. בזמן מחלה כמו פריצת דיסק יש חוסר איזון או חסימה בזרימת האנרגיה, בעזרת הדיקור נשחרר חסימה זו, נשיב את התחושה לאזורים הפגועים ונעודד תפקוד תקין של הגוף.  גם אם הכלב שלכם נותח ,דיקור סיני יכול גם לסייע ולזרז את ההחלמה. קיימים שלושה תהליכים משמעותיים שיקרו בגוף הכלב בזכות הדיקור:

1. הדיקור ישחרר חומרים מרחיבי כלי דם באזור הפגוע ,וכך יותר חמצן וחומרי מזון יגיעו לאזור ויזרזו את ההחלמה. במידה ולכלב ניתנו נוגדי דלקת הם יספגו בצורה יעילה יותר באזור הפגוע.

2. הדיקור יגביר באופן משמעותי הפרשת אנדורפינים ,שהם משככי כאב טבעיים, ובכך יקל על כאבי הכלב, ישפר את יכולת התנועה שלו  ואת מצב רוחו. כשהכלב פחות כאוב ושריריו משוחררים יותר  , גופו יכול להתרכז בהחלמה.

3. ברפואה ישנה תאוריה הנקראת תאוריית השער לכאב שעובדת לטובתנו, לפי התאוריה  הכאב המלאכותי שאנו יוצרים בזמן הדיקור  "תופס את מקומו " של הכאב הקודם שממנו החיה סבלה ולחיה קל יותר לתפקד ,לנוע ולהחלים.

מהי תדירות הטיפול?

במקרה אקוטי, כזה שהתרחש במהלך השבוע או השבועיים האחרונים נבצע דיקור משך 3-4 ימים ברצף, ולאחר ארבעת ימי הדיקור נצפה להטבה משמעותית. בהתאם להתקדמות, נרווח את תדירות הטיפולים .
במקרה כרוני, לכלב שסובל מפריצת הדיסק מספר חודשים ומעלה נבצע דיקור אחת לשבוע, לאחר 3-4 שבועות נצפה לראות שיפור ונעריך את המצב בהתאם להתקדמות. ככל שזמן רב יותר עבר מאז הפגיעה כך לכלב יקח זמן רב יותר להחלים, מאחר ונוצרה באזור רקמת צלקת.

 בזמן הטיפול ולאחריו חשוב:

  • למנוע מהכלב לדרוך על משטחים רטובים שיכולים לגרום לו להחליק, למשל כששוטפים את הבית יש להשגיח שלא יטייל על הרצפה הרטובה.
  • אם בבית רצפה חלקה מאוד מומלץ לשים שטיח ליד המקום הקבוע שבו הכלב שוכב, כך זה יקל עליו את תהליך ההתרוממות.
  • לא לרוץ על מדרגות! יש לעלות ולרדת במדרגות  בצורה מתונה ובטוחה.
  • יש למנוע מהכלב לקפוץ לגובה: אם הספה או המיטה גבוהות ניתן לסדר לו מדרגת ביניים לעליה וירידה בטוחה.
  • מומלץ תמיד להשתמש ברתמה המסייעת במניעת לחץ על חוליות הצוואר, ולא בקולר.

למידע נוסף לגבי תהליך הטיפול לחצו כאן או התקשרו 058-4166213.

שתפו:

שיתוף ב facebook
בפייסבוק
שיתוף ב twitter
בטוויטר
שיתוף ב linkedin
בלינקדין
שיתוף ב pinterest
בפינטרסט

הגיבו: