בלי ששמתם לב הכלב שלכם פתאום מבוגר

כלב מבוגר

הרבה בעלי כלבים שאני פוגשת אומרים, שבלי ששמו לב ,הכלב שלהם פתאום הזדקן. אני זוכרת שאמרתי את אותו הדבר לגבי הכלב שלי רוקו. היה לי די מוזר לחשוב על רוקו במונחים של כלב מבוגר ,הרי רק לפני רגע הוא היה גור שובב שהרס את הספה בסלון! פשוט דחיתי את המחשבה עד שהוא הגיע לגיל 7 -ואז לא יכולתי להתחמק יותר- רשמית הוא נחשב לכלב מזדקן. אולי קשה לנו לעכל שהזיקנה מופיעה אצל הכלבים שלנו כל כך מהר, משום שלא תמיד אנחנו זוכרים שכל שנה בחיי כלב מקבילה ל-7 שנים של אדם ,וגם שהשנה הראשונה בחיי הכלב מחושבת כ-12 שנים של אדם. זה נשמע לכם הגיוני שכשהכלב שלכם רק בן שנתיים, כולו שמחת חיים קופצנית, גילו מקביל ל-19 שנות אדם? לא ממש! אז אנחנו מתעלמים באלגנטיות מהמידע הזה עד שכבר אי אפשר להתעלם.

השפעת הגיל על הגוף

עם הגיל ,בדומה לבני האדם, מתרחשים אצל הכלב שינויים בריאותיים שונים: הוא נעשה עייף יותר, העור והפרווה שלו נראים פחות טוב, וישנה ירידה טבעית הדרגתית בתפקוד מערכות הגוף השונות :המוח, מערכת הנשימה, מערכת העיכול, המערכת החיסונית, מערכת החושים. ישנה גם ירידה בתפקוד האיברים הפנימיים כמו הכליות ,הכבד והלב. בשנים אלו עירנות מוגברת שלנו לזיהוי השינויים הפיזיים שהכלב עובר וביקור עם הכלב בבדיקות שגרתיות אצל הוטרינר יוכלו למנוע את ההתפתחות של מחלות הזקנה ולתרום לאיכות החיים ולאריכות הימים של הכלב שלנו.
עקב תהליכי ההזדקנות כלבים מבוגרים יכולים לסבול מבעיות שונות: דלקות מפרקים, היפדיספלזיה, קושי בתנועה, חוסר שליטה על שלפוחית השתן , גידולים סרטניים ועוד. זה שובר את הלב לראות את הכלב שלנו מתקשה לעשות פעולות יומיומיות פשוטות כמו להתרומם משכיבה לישיבה, לרדת במדרגות או לעשות צרכים מחוץ לבית. דיקור סיני יכול לשפר בצורה משמעותית את איכות חייו. יתרון מובהק הוא שלדיקור אין תופעות לוואי ,ובשונה מתרופות וכימיקלים הוא אינו גורם לכלב לבחילות או הקאות ואינו פוגע באיברי הגוף.

דלקות מפרקים והיפדיספלזיה

כלבים מבוגרים רבים נוטים לפתח דלקות מפרקים, עקב שחיקת שכבת הסחוס המגנה על המפרק. ככל שהם מזדקנים הם צולעים, מתקשים להתרומם משכיבה לישיבה, נוטים לחוסר יציבות בהליכה ולרעד, מסרבים לקפוץ ונמנעים מעליה במדרגות.
היפדיספלזיה היא מחלה נוספת שיכולה לתקוף בעיקר כלבים מגזעים גדולים .משמעותה שקיימת בעיה במפרק הירך בהתאמה בין ראש עצם הירך לאגן והכלב סובל מכאבים ומתקשה להניע את רגליו האחוריות בצורה תקינה. דיקור סיני עוזר מאוד בהפחתת הכאבים הנילווים למחלות אלה, הוא משפר את זרימת הדם לאזור ואת חילוף החומרים, מגדיל את טווח התנועה ומחזק את השרירים. רק בגלל שכלבנו הזדקן לא אומר שהוא צריך לסבול מכאבים ולהפסיק ללכת! אנו יכולים להקל על כאבו של הכלב שלנו ולהעניק לו חיים ארוכים ומאושרים יותר. לקריאה נוספת על היפדיספלזיה לחצו כאן.

חוסר שליטה על הצרכים

כלבים רבים מתחילים עם הזדקנותם להשתין בבית .בעלי הכלבים מקבלים את המצב בהכנעה וחושבים שאין מה לעשות נגדו. בד"כ חוסר שליטה על הצרכים נובעת ממחלות בדרכי השתן או מירידה בתפקוד השרירים השולטים בשלפוחית השתן . ע"י דיקור בנקודות מסוימות ניתן להשפיע על תפקוד שלפוחית השתן ולזרז את ההחלמה ,בנוסף הדיקור יחזק את המערכת החיסונית שנחלשה ,יחזק את השרירים שהתרפו והכלב יוכל לשוב ולשלוט על צרכיו.

גידולים סרטניים

בדומה לבני האדם, כלבים סובלים מגידולים סרטניים וישנה חשיבות גדולה לגילוי מוקדם של הסרטן כדי להאט את התפשטותו בגוף ולהקל על סבלו של הכלב. אני זוכרת שכשגילו שלכלב שלי יש סרטן אלים בכבד היה ברור לי שאי אפשר לנצח את הסרטן, אך הייתי נחושה למצוא דרכים להקל על סבלו ולשפר את איכות החיים שלו בזמן שנותר לנו יחד. ברפואה המשלימה ישנן גישות שונות לטיפול בסרטן, ישנם מדקרים שידקרו במרידיאנים (ערוצי האנרגיה) שלא עוברים באזור הגידול הסרטני ויש מטפלים שיטפלו אך ורק בצמחי מרפא. שני סוגי הטיפול יכולים להקל משמעותית על סבלו של הכלב, לשכך כאבים ,להעלות את תפקוד המערכת החיסונית ,לחזק אותו ולשפר את איכות חייו.
לצערנו לא נוכל להיות עם חיות המחמד שלנו לנצח, אך נוכל לעשות הרבה כדי שיהיו שמחים ובריאים ויזדקנו אתנו בכבוד ובאהבה . למידע נוסף והתייעצות לגבי בעל החיים שלכם פנו אלי לטלפון 058-4166213 או השאירו כאן פרטים ואחזור אליכם.

שתפו:

שיתוף ב facebook
בפייסבוק
שיתוף ב twitter
בטוויטר
שיתוף ב linkedin
בלינקדין
שיתוף ב pinterest
בפינטרסט

הגיבו: