איך דיקור סיני יכול לעזור לכשל כליות בכלבים?

כלב לברדור מבוגר

לכליות תפקידים חשובים בגוף הכלב, הן מסננות את הדם ומוציאות את הפסולת מהגוף בצורת שתן, משמרות את מאזן הנוזלים והמלחים בגוף ומייצרות הורמון שנקרא אריטרופואטין המגרה את מח העצם ליצר תאי דם אדומים. כשל כליה הוא מצב בו הכליות לא מסוגלות למלא את תפקידן והוא יכול להופיע בשתי צורות: אקוטית (חריפה) או כרונית.

כשל כליות אקוטי הינו מצב חירום בו ישנה ירידה חדה ופתאומית בתפקוד הכלייתי, בכליות שהיו בריאות לחלוטין עד לפגיעה. הפגיעה יכולה להיווצר בעקבות  הרעלה, מחלה, מכת חום או התייבשות . זהו מצב הפיך ובר ריפוי בעזרת טיפול וטרינרי מהיר. במאמר זה אתייחס לכשל כליה כרוני משום שדיקור סיני יכול לסייע רבות למצב זה.

כשל כליות כרוני הינו מצב בלתי הפיך בו קיימת התדרדרות הדרגתית בתפקוד הכלייתי. הוא יכול להופיע גם בכלבים צעירים בשל מחלות גנטיות אך אחת הסיבות השכיחות להופעתו היא הזדקנות הגוף. עם העליה בגיל יש ירידה טבעית בתפקוד אברי הגוף השונים, ביניהם הכליות. ישנה התדרדרות הדרגתית ביעילות ואיכות תהליך סינון הפסולת מהדם ע"י הכיליה. כשל כליה בבע"ח מורגש כאשר יותר מ-70% מיחידות הכליה הנקראות נפרונים נפגעו, הכליות לא מסוגלות לבצע את תפקידן, ורמת הפסולת בדם מרקיעה שחקים. בבדיקת דם תיראה עליה ברמות הקריאטנין,האוריאה והזרחן. סימנים ראשונים היכולים להצביע על כשל כליה הם שתיה מרובה והפרשת שתן מוגברת, ירידה בתיאבון וירידה במשקל. בשלבים מאוחרים יותר יכולים להופיע חולשה ואנמיה, הקאות, ריח רע מהפה וכיבים באזור הפה ומערכת העיכול. עם הופעת הסימנים הראשונים מומלץ להגיע למרפאה וטרינרית. הוטרינר יבצע בדיקת דם וביוכימיה, בדיקת שתן, בדיקת לחץ דם ולעיתים גם אולטרסאונד או ביופסיה. הוא יעריך את מידת תפקוד הכליות ויתאים לכלב תכנית תזונתית ותרופתית אישית שתאט את התהליך ותאריך את חיי הכלב. לא ניתן לרפא מחלת כליות כרונית אך ניתן לשפר את איכות חיי הכלב.

אז איך דיקור סיני יכול לעזור?

כלב הסובל מכשל כליות כרוני חייב להיות מאוזן תמידית מבחינת תפקוד יחידות הכיליה הנותרות, רמת המלחים בדם, לחץ הדם, ותאי הדם. לפי הסינים מחלה מקורה בחסימה של מעבר אנרגיית החיים, הצ'י בגוף. כאשר אנו מדקרים בנקודות דיקור ספציפיות בערוצי האנרגיה של הגוף, אנו משחררים את החסימה ומחזירים את הגוף לאיזון.

  • דיקור בנקודות מסוימות משפיע על איברים מסוימים. ע"י דיקור בנקודות חיצוניות נוכל להשפיע על איברים פנימיים כמו כבד, כליות, ריאות וכדומה. שיפור תפקוד הכליות יתבצע ע"י דיקור באזור הנקרא חגורת הכיליה. באזור זה נמצאות 11 נקודות דיקור המשפיעות ומאזנות את הכליות. הדיקור בהן, במיוחד בכלבים מבוגרים,נעשה באופן הדרגתי.
  • הדיקור הוכח  כמשפיע על תוצאות מדידות בגוף ולכן ע"י דיקור בנקודות ספציפיות נעודד את מח העצם לייצר תאי דם אדומים ונטפל באנמיה שנוצרה עקב הירידה בתפקוד הכליות.
  • שיפור מצב הרוח: כלבים רבים הסובלים מכשל כליות כרוני נכנסים לדיכאון בשל החולשה, הבחילות וחוסר הנוחות שבמצבם. הדיקור הסיני גורם לשחרור אנדורפינים,שמעלים מצב הרוח של הכלב ומשככים את כאביו.

במקרים רבים המצב נעשה מורכב יותר כאשר כלב מזדקן הלוקה בכשל כליות כרוני לוקה במחלה נוספת המצריכה טיפול במשככי כאבים ובסטרואידים. דוגמא שכיחה למחלה כזו היא דלקת מפרקים המכאיבה לכלב ומגבילה את תנועתו. הטיפול בכלב כזה בסטרואידים או בתרופות מסוימות יכול לפגוע עוד יותר בכליות, ולכן מוגבל מראש לתרופות ספציפיות שלא תמיד משככות את כאביו. במצב כזה, כדאי מאוד לשקול דיקור סיני. מעבר לטיפול בכליות נוכל לשלב דיקור שיסייע לדלקת המפרקים: הדיקור ישחרר חומרים מרחיבי כלי דם באזור הפגוע ,וכך יותר חמצן וחומרי מזון יגיעו לאזור ויזרזו את ההחלמה. בנוסף אם לכלב ניתן תוסף גלוקוזמין וכונדרטין (מעין מגה גלופלקס לכלבים) הוא יספג בצורה יעילה יותר באזור הפגוע לאחר הדיקור. נוסיף דיקור בנקודות יעודיות לשיכוך כאב  להגברת הפרשת אנדורפינים ובכך נקל על כאבי הכלב. כאשר הכלב פחות כאוב גופו יכול להחלים.

למרבה המזל, ניתן לטפל בדיקור סיני ברוב הכלבים ,ולהעניק להם איכות חיים טובה למשך חודשים ואף שנים. בניגוד לסטרואידים ולמשככי כאבים ,לדיקור הסיני אין תופעות לוואי והוא אינו פוגע באיברים פנימיים. לפרטים נוספים על תהליך הטיפול לחצו כאן.

יש לכם שאלות נוספות? רוצים להתייעץ איתי לגבי החיה שלכם? התקשרו 058-4166213 או השאירו פרטים למטה ואחזור אליכם

שתפו:

שיתוף ב facebook
בפייסבוק
שיתוף ב twitter
בטוויטר
שיתוף ב linkedin
בלינקדין
שיתוף ב pinterest
בפינטרסט

הגיבו: