חרדת הנטישה של יוקו

Siberian Husky

כבר קרה שהרגשתם שמשהו לא טוב עובר על הכלב שלכם? יתכן שחזרתם הביתה וגיליתם שהדלת והמשקוף שלצידה ננשכו ונשרטו עד זוב דם, או שהכלב אכל לכם דווקא את זוג הנעליים האהוב עליכם! האם אתם שומעים את עצמכם אומרים:"לכלב שלי יש חרדת נטישה", "אין מצב שאני משאיר/ה אותו בערב לבד ליותר משלוש שעות" או "ככה הוא, בגיל שלו כבר מאוחר מדי לטפל בזה"? אם עניתם על אחת השאלות בחיוב,המאמר הזה הוא בשבילכם. אני רוצה לשתף אתכם בסיפורו של  יוקו, שהחל לסבול מחרדת נטישה בגיל שש וטופל בתמציות פרחי באך. נעבור יחד על תהליך הטיפול, משלב תשאול היסטוריית החיים של יוקו דרך הרכבת תמציות פרחי הבאך עבורו והמעקב אחר השפעתן.

מה עובר על יוקו?

יוקו הוא האסקי סיבירי בן שש שהחל לסבול מחרדת נטישה לאחר ששב מפנסיון בו שהה 24 שעות. הוא החל ללכת אחרי מיכל ,הבעלים  שלו ,לכל מקום, כולל השירותים והמקלחת. כשמיכל הייתה יוצאת מהבית היה קופץ על הדלת ושורט אותה, וכשהייתה חוזרת היה מחכה לה ליד הדלת חסר שקט ומוטרף. מיכל סיפרה שממש קשה לה לעזוב את הבית בלי שיוקו "יכעס" עליה וירצה לצאת יחד איתה. כאשר מיכל הייתה משחררת את יוקו בגינה, יוקו היה  בורח ומסרב לחזור במשך חצי שעה, היא הרגישה שהוא "מעניש" אותה.

רבותי ההיסטוריה חוזרת

בדיוק כמו אצל בני אדם,בכדי להבין מהיכן מתפרצת בעיית ההתנהגות ,נלך תמיד אחורה להיסטוריה של בעל החיים, ושם נמצא את התשובות. יוקו הוא האסקי סיבירי יפה תואר שאומץ ע"י בעליו הראשונים מעמותה. לא ממש ידוע כיצד הגיע לעמותה ויש סיכוי שנגנב. הוא היה אצל בעליו הראשונים במשך שנה וחצי עד שזה נקלע לקשיים כלכליים והעביר אותו להוריו. במשך ארבעה חודשים, יוקו לא מצא  שם את מקומו, ולבסוף אומץ ע"י ידי מיכל כשהיה בן ארבע. מיכל מספרת שבתחילה יוקו לא יצר קשר עין והתקשה לתת ולקבל חום ואהבה. לאחר שעבר שהות בעמותה ושני בתים הוא לא הרגיש בטוח במקומו. מנסיונו, ברגע שהוא נקשר לאנשים, הם נוטשים אותו ומעבירים אותו למקום חדש ולא מוכר. קל היה לו יותר להיות סוליסט. רק בגיל חמש יוקו למד ליצור קשר עין ולהפנות למיכל את הישבן כדי לקבל גירוד..

 בחופשה האחרונה של מיכל, מאחר שהבייביסיטרית הקבועה של יוקו לא הייתה זמינה ,נאלצה מיכל להשאירו בפנסיון למשך יממה. משם כאמור, חזר יוקו עם בעיית התנהגות.  אז מה היה הטריגר שגרם לבעיה להתפרץ? שוב, כמו בעבר, יוקו מובא למקום חדש, שקצת מזכיר את העמותה שבה שהה, עם אנשים וכלבים שהוא לא מכיר וחושב שהוא ננטש. בעל הפנסיון סיפר שיוקו סירב לשחק עם הכלבים האחרים בזמן שהותו שם. עד שכמעט והצליח לשכוח את העבר ולסמוך על מיכל, ההיסטוריה שיחזרה את עצמה.

 תהליך הטיפול ביוקו

הטיפול ביוקו החל בתשאול טלפוני במהלכו סיפרה מיכל על ההיסטוריה של יוקו ועל שיגרת יומו. לאחר התשאול הרכבתי ליוקו בקבוקון פרחי באך שהורכב מחמש תמציות. ד"ר באך גילה כי לפרחים יש יכולת להשפיע על מצב הרוח של המטופל והמציא טכניקת טיפול אלטרנטיבית אשר מבוססת על תמציות פרחים טבעיים. כל תמצית מתאימה לריפוי של מצבי רוח שונים. ועל ידי שילוב של מספר תמציות פרחי באך, ניתן להגיע לתמצית אידיאלית המתאימה לחיה באופן מדויק. במהלך הרכבת הבקבוקון שתי התמציות הראשונות נבחרו בשל יכולתן לטפל בטראומות כמו נטישה או פרידה פתאומית מהבעלים. תמצית נוספת נבחרה בשל יכולתה לטפל בכעס של יוקו ובצורך שלו להעניש את בעליו. שתי התמציות הנוספות התווספו בשל יכולתן לנתק מחוויות עבר ולגרום לכלב לסמוך על בעליו ,להראות ולקבל אהבה.

בשיחת המשוב לאחר החודש הראשון מיכל דיווחה על מגמת שיפור לאחר שיצאה בשעות הערב למספר שעות ויוקו נראה רגוע יותר וכבר לא חיכה לה ליד הדלת כששבה הביתה. לאחר הבקבוקון השני מיכל דיווחה על שינוי נוסף: יוקו הרבה פחות לחוץ ויותר מראה אהבה. לאחר הבקבוקון השלישי יוקו כבר לא נמצא ליד הדלת כשמיכל יוצאת או נכנסת הביתה. הוא למד להעסיק את עצמו, נהנה לשבת במרפסת באוויר הפתוח וכבר לא שורט את הדלת או עוקב אחרי מיכל ברחבי הבית.

טיפול בפרחי באך הינו תהליך פנימי שעובד על כל בעל חיים באופן שונה, ואנו נדרשים לסבלנות. יש בעלי חיים שמחלימים לגמרי לאחר בקבוק אחד ויש כאלו שנדרשים לשלושה או ארבעה בקבוקים. מנסיוני, עם התמדה וסבלנות השינוי אכן מגיע.

שתפו:

שיתוף ב facebook
בפייסבוק
שיתוף ב twitter
בטוויטר
שיתוף ב linkedin
בלינקדין
שיתוף ב pinterest
בפינטרסט

הגיבו: